adresBorszewice Cmentarne 30A, 98-100 Łask

Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon 601 689 023 

Telefon 781 234 343

Gdzie znajdzie zastosowanie paszociąg koralikowy?

Każda hodowla trzody chlewnej wiąże się z jej ciągłym dokarmianiem. To oczywiste. Niemniej jednak nie jest to łatwe zadanie. Oczywiście kiedy hodowla składa się z kilku zwierzaków, to i ich dokarmianie wygląda inaczej. Jednak w większych chlewniach to zajęcie staje się bardzo czasochłonne, dlatego nie obejdzie się w nich bez paszociągów.

 

Czym jest paszociąg?

paszociągi koralikoweDzisiejsze paszociągi dla trzody chlewnej to zautomatyzowane i nowoczesne linie technologiczne. Jak wspomnieliśmy, stosuje się je niemal wyłącznie w fermach wielkotowarowych. Jak nietrudno się domyśleć, paszociągi służą do automatycznego podawania pożywienia zwierzętom. Zadawana pasza jest w nich całkowicie przygotowywana do spożycia, czyli rozdrabniana, podgrzewana i mieszana, a następnie transportowana rurociągiem do karmników lub specjalnych stacji paszowych, albo też zadawana takim rurociągiem bezpośrednio do długich koryt rynnowych. Za pośrednictwem takich automatycznych żywieniowych linii technologicznych, stosownie do potrzeb, można swobodnie rozprowadzać zarówno pasze sypkie, jak i mokre. Możliwy jest też indywidualny dobór kolejnych elementów paszociągu, co zależy od rodzaju zadawanej paszy i ilości zwierząt utrzymywanych w danym budynku.

 

Paszociągi koralikowe

Rolnicy, którzy planują w chlewniach zainstalowanie paszociągów, często zastanawiają się, jaki rodzaj paszociągu sprawdzi się u nich najlepiej. Tak naprawdę mamy do wyboru dwa rodzaje paszociągów: spiralny i koralikowy. My dziś chcemy zająć się tym drugim, czyli paszociągiem koralikowym. Paszociąg taki służy do transportu pasz sypkich i granulowanych dla trzody chlewnej, bydła i drobiu. Pasza przenoszona jest wewnątrz rur za pomocą tarcz zbierających wykonanych z tworzywa sztucznego, osadzonych na linie. Paszociąg koralikowy świetnie sprawdza się w budynkach z licznymi zakrętami, gdzie zmiana kierunku ruchu paszociągu odbywa się za pomocą kół narożnych. Jest także dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy trzeba zostawić przejazd pod podajnikiem, na przykład dla maszyn rolniczych. System ten może przesyłać paszę w pętli o maksymalnej długości 400 metrów oraz zawierać od 4 do 24 zakrętów.

 

Zalety paszociągów

Paszociągowa linia technologiczna nie tylko zadaje i transportuje, ale też przygotowuje odpowiednio paszę. Umożliwia to oszczędność czasu, kosztów robocizny oraz sił i zdrowia pracowników obsługi, poprawia też dobrostan zwierząt. Obliczono, że przygotowywanie i zadawanie paszy w chlewniach bez automatycznych paszociągów pochłania nawet około 70% czasu pracy. Trzeba także zaznaczyć, że produkowane obecnie paszociągi to urządzenia coraz doskonalsze, mało awaryjne i wielofunkcyjne. W zasadzie jedyną wadą takich linii technologicznych do żywienia trzody chlewnej może być wysoki koszt ich zakupu, jednak bardzo szybko się on zwraca. Przy zakupie najlepiej więc zwrócić się do doradców firm specjalizujących się sprzedaży i montażu takich systemów. Jest to istotne, ponieważ projekt paszociągu dla trzody chlewnej musi zostać dostosowany ściśle do potrzeb danej fermy.