adresBorszewice Cmentarne 30A, 98-100 Łask

Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon 601 689 023 

Telefon 781 234 343

Jaką wentylację założyć do chlewni?

Osiąganie wysokiego poziomu produkcji w przypadku hodowli trzody chlewnej wiąże się z uzyskiwaniem dobrych przyrostów masy przy optymalizacji zużycia paszy. Wśród sposobów pozwalających na zwiększenie efektywności szczególne znaczenie ma zadbanie o dobrostan zwierząt i wyeliminowanie czynników mogących wpłynąć na pogorszenie się ich stanu zdrowia lub kondycji. Jedną z najważniejszych, lecz nie zawsze docenianych kwestii będzie wybór i montaż odpowiedniej wentylacji do chlewni. Przekonajmy się, dlaczego jest to ważne i sprawdźmy, jakie istnieją w tym obszarze możliwości.

 

Dlaczego odpowiednia wymiana powietrza jest tak ważna?

chlewniaDo prawidłowego rozwoju trzody chlewnej konieczne jest zagwarantowanie w budynku odpowiedniej temperatury, której poziom jest uzależniony od rodzaju utrzymywanego stada – dla prosiąt będzie ona najwyższa, a najniższa dla loch luźnych i tuczników o znacznej masie. Nie może się to jednak wiązać z nieprawidłowym przepływem powietrza, ponieważ jego wymiana umożliwia pozbywanie się szkodliwych gazów – amoniaku, dwutlenku węgla i siarkowodoru. Równie istotna będzie regulacja poziomu wilgotności oraz zapobieganie nadmiernemu zapyleniu. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą zwykle do rozwoju różnych chorób m.in. wskutek kłopotów z podrażnionymi błonami śluzowymi i układem oddechowym. Zła wymiana powietrza nieosiągająca zalecanego przepływu (od 5 m3/h dla każdej sztuki w przypadku prosiąt, po 50 m3/h dla każdej sztuki, gdy idzie o lochy karmiące) oznacza też słabe przyrosty i problemy z rozrodem.

 

Jak powinien wyglądać system wentylacyjny?

System wentylacyjny w chlewni musi oferować odpowiedni poziom wymiany powietrza, a także jego optymalny przepływ w poszczególnych strefach bez powstawania przeciągów. Najczęstszym rozwiązaniem jest łączenie wentylacji grawitacyjnej pełniącej funkcję zabezpieczenia na wypadek awarii lub przerwy w dostawie prądu z systemem mechanicznym. Wloty i wyloty mogą mieć postać klap montowanych w ścianach lub kominów instalowanych w pokryciu dachowym. System może działać podciśnieniowo, nadciśnieniowo lub łączyć te opcje.