adresBorszewice Cmentarne 30A, 98-100 Łask

Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon 601 689 023 

Telefon 781 234 343

Na co zwracać uwagę wybierając kojce porodowe dla macior?

Kojce porodowe dla macior są stosunkowo nowym rozwiązaniem, dzięki któremu maciora po porodzie ma większą swobodę ruchu, jednocześnie nie wpływając negatywnie na bezpieczeństwo prosiąt. Zastosowanie kojca porodowego dla macior pozwala na zwiększony dobrostan tych zwierząt. Aby mogły być stosowane, muszą spełniać wymagania dwóch grup technologicznych, a mianowicie loch i prosiąt. Rozwiązania tego typu mają wiele zalet.

 

Co jest ważne podczas wyboru kojca porodowego dla macior?

kojce porodowePodstawowymi wymogami dotyczącymi kojców porodowych dla macior są:

  • Zabezpieczenie przed uszkodzeniem lub przygnieceniem prosiąt przez lochę,
  • Odpowiednia temperatura otoczenia,
  • Łatwość dostępu prosiąt do sutków lochy,
  • Łatwość utrzymania porządku i higieny,
  • Stały dostęp wody dla prosiąt i lochy,
  • Łatwość napełniania paszą karmników dla prosiąt  i koryta dla lochy.

Głównym celem stosowania tego rodzaju kojców jest zabezpieczenie prosiąt przed przygnieceniem przez lochę. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala również na zoptymalizowanie warunków odchowu, dzięki czemu wzrost miotu jest szybszy, a jakość odpowiednio wysoka. Kojce porodowe dla macior są wyposażeniem chlewni porodowej, która powinna znajdować się w innym budynku niż pozostałe chlewnie. Jeżeli hodowca nie ma takiej możliwości, należy wydzielić odpowiednią część chlewni.

Każda z macior powinna dostać swój osobny kojec porodowy z dwoma osobnymi strefami termicznymi. Należy zwrócić uwagę, aby jedna temperatura była dostosowana do prosiąt, natomiast druga do maciory. Przy wyborze kojca porodowego dla maciory należy zwrócić uwagę na jego wyposażenie. W części kojca przeznaczonej dla lochy musi znajdować się koryto oraz poidło automatyczne. Prosięta natomiast muszą mieć w swojej części dostęp do poidła, promiennika podczerwieni lub podłogowej płyty grzejnej oraz do karmnika na suchą paszę.

Wybierając kojce porodowe należy zwrócić uwagę na ich podłogę. Na rynku dostępne są kojce ściołowe z pełną podłogą, bezściołowe z ażurową podłogą lub mieszane. Najważniejsze jest, aby podłoga była sucha, nieśliska i nie powodowała skaleczeń. Zastosowanie się do wytycznych przy wybieraniu kojca porodowego dla macior, pozwoli na zwiększone przeżycie prosiąt i komfortowe warunki zarówno dla nich, jak i dla maciory.