adresBorszewice Cmentarne 30A, 98-100 Łask

Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon 601 689 023 

Telefon 781 234 343

Organizacja legowiska dla prosiąt. Kilka rzeczy o których należy pamiętać

Ważnym problemem przy opiece nad prosiętami jest wysoki odsetek wypadków w wyniku przygnieceń. Takie zdarzenia oznaczają wymierne straty dla hodowli, stąd zadbanie o właściwą profilaktykę w tym zakresie i inwestycja w zabezpieczenia może przełożyć się na odczuwalne oszczędności. Jednym z rozwiązań, które może przynieść dobre rezultaty w krótkim czasie będzie zakup jarzm porodowych, jednak paleta możliwości, jeżeli chodzi o organizację przestrzeni, w której mają przebywać prosięta, jest szersza. Przekonajmy się, co jeszcze będzie istotne.

 

Jakie rozwiązania pomogą w dbaniu o prosięta?

legowisko prosiakaUstawienie jarzma porodowego, które jest wyprofilowane tak, że locha nie ma możliwości położenia się na prosiętach, redukuje liczbę wypadków, należy jednak pamiętać, by pomieszczenie przeznaczone na strefę porodową było suche, ciepłe, widne, dobrze wentylowane oraz chronione przed przeciągami. Sposobem na zwiększenie przeżywalności jest też zadbanie o odpowiednią temperaturę, bo niedogrzanie przy braku możliwości termoregulacji powoduje szybką utratę energii i prosięta nie mogą podejmować ssania. W miejscu przeznaczonym dla prosiąt najlepiej zamontować źródło ciepła z możliwością regulowania jego emisji. Należy też pamiętać, by w miarę możliwości zachęcać prosięta do przemieszczania się do stref oddalonych od lochy po zakończeniu ssania. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie promiennika ciepła lub matę grzewczą.

 

Jak postępować z prosiętami po odsadzeniu?

Prosięta odsadzone najczęściej przenosi się do kojców grupowych po ukończeniu przez nie przynajmniej 28 dni i utrzymuje na posadzkach wyścielonych słomą lub w systemie bezściełowym. Szczególnie ważne będzie w tym okresie zachowywanie odpowiedniego poziomu higieny i stopniowe obniżanie temperatury oraz zachowanie właściwego zagęszczenia.